Jak przygotować steki na grillu?

14.05.2021
Potrzebne składniki:
- wybrane steki, np: Polędwica, Rib-eye lub Rostbef*
- olej
- sól
- świeżo mielony pieprz
- masło
- kilka ząbków czosnku
- świeży rozmaryn
- świeży tymianek
- termometr do mięsa z sondą*

 * te składniki możecie kupić w  delikatesach BYDŁO i POWIDŁO

Opis stopni wysmażenia mięsa wołowego
Pamiętaj, że mięso dochodzi jeszcze po zdjęciu z grilla i należy je zdjąć z ognia, kiedy termometr wskazuje 5°C poniżej pożądanego przez Ciebie poziomu wysmażenia. 

BLUE: 46°C-49°C 
Tylko dla smakoszy! Mięso mocno krwiste, jedynie lekko muśnięte ogniem z każdej strony, surowe i chłodne w środku, zapewnia najwyraźniejsze i według znawców najlepsze doznania smakowe. 

RARE: 50°C-53°C 
Mięso krwiste, słabo wysmażone, ciemnoczerwone i letnie w środku, pozwala doskonale docenić jakość i smak wołowiny. 

MEDIUM RARE: 54°C-58°C 
Mięso średnio krwiste, delikatnie brunatne na zewnątrz, ale jaskrawo czerwone i już ciepłe w środku. Tak polecamy my! 

MEDIUM: 60°C-64°C 
Mięso średnio wysmażone, różowe i ciepłe w środku. Choć już nie krwiste, to wciąż jędrne i głębokie w smaku. 

MEDIUM WELL: 64°C-68°C 
Mięso średnio wysmażone, jasnobrązowe w środku, pod dotknięciem delikatnie twardawe i elastyczne. 

WELL DONE: 70°C-> 
Mięso dobrze wysmażone, brunatne w środku, przypalone z zewnątrz. Taki stopień wysmażenia często potocznie nazywany jest "podeszwą".Przygotowanie:
Wyjmij mięso z lodówki na co najmniej godzinę (lub w przypadku grubego steka z kością: dwie godziny) przed rozpoczęciem grillowania. Powinno być w temperaturze pokojowej.

Przygotuj i rozpal grilla. Powierzchnia grilla powinna być naprawdę dobrze rozgrzana.

W tym czasie zajmij się przygotowywaniem wszystkich potrzebnych składników i mięsa. My wykorzystujemy steki z wołowiny rasy Hereford: sezonowany przez 30 dni Rib-eye oraz Rostbef z kością sezonowany na sucho przez 60 dni. W ten sam sposób możecie jednak przygotować również pozostałe steki z naszych delikatesów, np: polędwicę.

Steki przyprawiamy obficie z dwóch stron świeżo mielonym pieprzem i solą. Aby stek nie przykleił się do powierzchni grilla i aby wytworzył się na nim ładny "krast", polewamy go dodatkowo z każdej strony olejem i równomiernie rozsmarowujemy. Jeśli nasz stek ma w sobie kawałek pokrywy tłuszczowej - nacinamy tę część poprzecznie, aby podczas grillowania wydobyć jak najwięcej smaku.

Wrzucamy steki na grilla. Jeśli przygotowujemy steki o różnych grubościach czas potrzebny na ich przygotowanie będzie różny. Zaczniemy od grillowania grubszego steka, a cieńszy wrzucimy na ruszt w połowie smażenia pierwszego, kiedy jego temperatura będzie połową tej, którą chcemy finalnie osiągnąć. Stek medium rare powinien mieć docelowo 54°C-58°C, cieńszy stek powinien zatem zostać wrzucony na grilla w momencie, gdy większy osiągnął temperaturę ok. 30°C-35°C. Tabela z opisem stopni wysmażenia dołączona jest do każdego zamówienia z delikatesów BYDŁO i POWIDŁO.Przez cały czas kontrolujemy temperaturę tej przestrzeni, gdzie położyliśmy mięso. Tłuszcz ze stek zacznie z czasem się wytapiać, dodając treści do powstającego pod nim ognia i tworząc płomień. Nie pozwalajmy na to, aby stek zbyt długo był w płomieniach - powoduje to gorzkość i nieprzyjemny smak. Jeżeli więc widzimy taką sytuację - odsuwamy stek na bok i pozwalamy grillowi odpocząć. Następnie wracamy z mięsem z powrotem. 

Dobrym sposobem na sprawdzenie temperatury mięsa jest termometr. Sondę wkładamy do środka steka i pozostawiamy na cały czas grillowania. W przypadku grubego kawałka wołowiny warto wykorzystać grilla z pokrywą, ponieważ temperatura, która wytworzy się pod pokrywą będzie równomiernie ogrzewała stek i mięso będzie idealnie różowe w środku na całej płaszczyźnie. Przed zamknięciem pokrywy warto odsunąć stek z dużego ognia na bok. 

Kiedy stek osiągnął temperaturę 30°C-35°C przewracamy go na drugą stronę. Ten moment możemy również poznać po krwi pojawiającej się na górze steku, która świadczy o tym, że temperatura zbliża się w kierunku medium. Kolejnym sygnałem, aby przewrócić mięso na drugą stronę jest widoczne zarumienienie krawędzi z boku steków. Jeśli przygotowaliśmy różne grubości wołowiny, w tym momencie powinniśmy wrzucić na grilla cieńsze kawałki. Z drugim stekiem postępujemy analogicznie jak z pierwszym. Nie przyjmujmy się drobnych przypaleń na pokrywie tłuszczowej mięsa - o ile nie jest ich za dużo i nie są ciemne.

W międzyczasie rozłupujemy czosnek i kroimy masło w kostkę. Całość wrzucamy razem ze świeżym tymiankiem i rozmarynem do garnka i kładziemy w na ruszcie. Pamiętajmy, żeby garnek był bez plastikowych elementów! Tak przygotowane masło posłuży nam później do "wypastowania" steków przed podaniem, co nada wołowinie fajnego, orzechowego smaku. 

Do sprawdzania temperatury użyj palców (instrukcję sprawdzania "na ręce" znajdziesz w naszych filmie) lub termometru do mięsa. Stek medium rare powinien mieć temperaturę: 54°C-58°C. Zdejmujemy całość z rusztu i dajemy stekom odpocząć przez ok. 3-4 minuty. Następnie smarujemy je przygotowanym w garnku roztopionym masłem z czosnkiem i ziołami. 

Gotowe, powodzenia!