Jak przygotować burgera na grillu?

14.05.2021
Potrzebne składniki:
- mięso burgerowe*
- sól
- świeżo mielony pieprz
- masło
- kilka ząbków czosnku
- świeży rozmaryn
- świeży tymianek
- bułki burgerowe (najlepiej brioche)*
- wybrane dodatki do burgera, np: ser (polecamy cheddar lub mimolette), bekon, poszatkowana sałata lodowa, pikle, plasterki pomidora
- wybrany sos do burgera, np: chipotle mayo lub sos BiPer)*
- termometr do mięsa z sondą*

 * te składniki możecie kupić w  delikatesach BYDŁO i POWIDŁO 

Opis stopni wysmażenia mięsa wołowego
Pamiętaj, że mięso dochodzi jeszcze po zdjęciu z grilla i należy je zdjąć z ognia, kiedy termometr wskazuje 5°C poniżej pożądanego przez Ciebie poziomu wysmażenia. 

BLUE: 46°C-49°C 
Tylko dla smakoszy! Mięso mocno krwiste, jedynie lekko muśnięte ogniem z każdej strony, surowe i chłodne w środku, zapewnia najwyraźniejsze i według znawców najlepsze doznania smakowe. 

RARE: 50°C-53°C 
Mięso krwiste, słabo wysmażone, ciemnoczerwone i letnie w środku, pozwala doskonale docenić jakość i smak wołowiny. 

MEDIUM RARE: 54°C-58°C 
Mięso średnio krwiste, delikatnie brunatne na zewnątrz, ale jaskrawo czerwone i już ciepłe w środku. Tak polecamy my! 

MEDIUM: 60°C-64°C 
Mięso średnio wysmażone, różowe i ciepłe w środku. Choć już nie krwiste, to wciąż jędrne i głębokie w smaku. 

MEDIUM WELL: 64°C-68°C 
Mięso średnio wysmażone, jasnobrązowe w środku, pod dotknięciem delikatnie twardawe i elastyczne. 

WELL DONE: 70°C-> 
Mięso dobrze wysmażone, brunatne w środku, przypalone z zewnątrz. Taki stopień wysmażenia często potocznie nazywany jest "podeszwą".Przygotowanie:
Wyjmij mięso burgerowe z lodówki na co najmniej godzinę przed rozpoczęciem grillowania. Powinno być w temperaturze pokojowej.

Przygotuj i rozpal grilla. Powierzchnia grilla powinna być naprawdę dobrze rozgrzana.

W tym czasie zajmij się przygotowywaniem wszystkich potrzebnych składników i mięsa burgerowego. My wykorzystujemy klasyczne 150g kotlety z wołowiny rasy Hereford. W ten sam sposób możecie jednak przygotować również pozostałe mięso burgerowe z naszych delikatesów, np: z wołowiny sezonowanej, 50/50 z boczkiem lub Jucy Lucy z serem i dodatkami w środku mięsa.

Każdy kotlet formujemy, aby miał taki kształt, jaki chcemy aby miały finalnie nasze burgery. Nie martwmy się za bardzo pęknięciami z boku, nie ma to większego wpływu na ich grillowanie. Ważne, aby przycisnąć kotlet na środku, robiąc w nim wgłębienie, aby uniknąć "efektu kulki". Jeżeli tego nie zrobimy, kotlet pod wpływem temperatury skurczy się, wyciągnie w górę i z burgera zrobi nam się meatball. Uformowane kotlety przyprawiamy obficie z dwóch stron świeżo mielonym pieprzem i solą.

W międzyczasie rozłupujemy czosnek i kroimy masło w kostkę. Całość wrzucamy razem ze świeżym tymiankiem i rozmarynem do garnka i kładziemy w na ruszcie. Pamiętaj, żeby garnek był bez plastikowych elementów! Tak przygotowane masło posłuży nam później do smarowania naszych bułek, przed ich zgrillowaniem.

Wrzucamy buksy na grilla i czekamy, aż zarumienią się ich krawędzie. Nie przyciskamy burgerów na grillu, gdyż chcemy, aby wszystkie soki pozostały w środku. Kiedy widzimy już zarumienione krawędzie, kotlet powinien swobodnie dać się przewrócić - możemy zaobserwować śliczny, zarumieniony "krast". Czasami kotlet zacznie uciekać tłuszczem, dodając treści do powstającego pod nim ognia. Nie należy się  się tym przejmować.Burgery zostawimy na 2-3 minuty, a potem przekręcamy delikatnie, utrzymując odpowiednią temperaturę w całej jego objętości. Przez cały czas kontrolujemy temperaturę tej przestrzeni, gdzie położyliśmy mięso. Po ok. 3 minutach ponownie obracamy burgery. Teraz powinno być widać dokładnie formujący się śliczny "krast".

Odsuń kotlety na bok grilla, gdzie jest niższa temperatura. Do sprawdzania temperatury użyj palców (instrukcję sprawdzania "na ręce" znajdziesz w naszych filmie) lub termometru do mięsa. Po włożeniu sondy i odczekaniu chwili, kotlet powinienem mieć temperaturę ok. 55 stopni. 

W tym czasie smarujemy nasze bułki burgerowe przygotowanym w garnku roztopionym masłem z czosnkiem i ziołami. Na minutę przed zdjęciem mięsa z rusztu, wrzucamy obok posmarowane bułki, tak aby były soczyste i chrupiące jednocześnie. 

Gotowy do jedzenia burger wysmażony na poziom medium powinien mieć temperaturę: 60°C - 64°C (jeśli wolisz inny stopień wysmażenia skorzystaj z tabeli poziomów wysmażenia dołączonej do każdego zamówienia z delikatesów BiP). Jeżeli temperatura zbliża się, bądź jest już taka, jaką chcemy, kładziemy plasterek sera na prawie gotowy kotlet. Te 30 sekund pozwoli mu rozpuścić się pięknie oraz doda mu charakteru i ciągnącej faktury.

Zdejmujemy całość z rusztu i dajemy kotletom odpocząć przez ok. 1-3 minuty. Następnie smarujemy dół bułki wybranym sosem - np domowym sosem BiPer, kładziemy sałatę, pikle (lub inne dodatki) oraz naszego buksa i zamykamy całość górną bułką.

Powodzenia!