Jak przygotować burgera Jucy Lucy?

02.11.2021


Potrzebne składniki:
- mięso burgerowe Jucy Lucy (z serem mimolette w środku)* 
- bułki brioche* 
- majonez chipotle lub zwykły* 
- masło 
- sałata (np. karbowana) 
- cebula czerwona
- olej do smażenia
- sól
- pieprz
 
* te składniki możesz kupić w delikatesach BYDŁO i POWIDŁO (DELIKATESY)
 
Przygotowanie:
Wyjmij mięso burgerowe z lodówki tuż przed rozpoczęciem smażenia. W przypadku burgerów Jucy Lucy, mięso wyjątkowo nie musi być w temperaturze pokojowej przed smażeniem. Dzięki schłodzeniu, ser ukryty w środku mięsa roztopi się nieco później, a mięso zachowa soczystość. Powinno być w temperaturze pokojowej. Burgery z delikatesów BYDŁO I POWIDŁO są już uformowane, wystarczy je obficie posolić z obu stron i dodać świeżo mielonego pieprzu.

Przygotuj patelnię. Gdy olej do smażenia jest naprawdę dobrze rozgrzany, wrzuć na patelnię mięso i nadal utrzymaj wysoką temperaturę.
 
W tym czasie przygotuj pozostałe składniki burgera: pokrój cebulę na grube plastry, bułki brioche posmaruj obficie masłem, przygotuj sałatę (my polecamy karbowaną).
 
Gdy burger jest już ładnie zarumieniony, przerzuć go na drugą stronę, a a następnie obsmaż również boki, pomagając sobie szczypcami. Gdy burger jest już ładnie zarumieniony z każdej strony zmniejsz temperaturę o połowę.
 
Połóż na patelni gruby plasterek cebuli i na nim dopiero mięso burgerowe. Całość przykryj pokrywką. Dzięki temu zabiegowi mięso nie spali się, a nadal będzie dochodzić do niego temperatura. Uzyska dodatkowo aromat grillowanej cebuli. Gdy cebula zarumieni się, przerzuć plasterek na drugą stronę i ponownie połóż na nim mięso, a całość przykryj. Jeśli widzisz, że cebula robi się brązowa zmniejsz ogień do najmniejszego. Całkowity czas smażenia pod przykryciem to ok. 10 minut. Po tym czasie zdejmij z patelni mięso i cebulę.
 
Połóż na patelni bułki brioche masłem do dołu i stostuj je na średnim ogniu. Gdy bułki uzyskają złoty, rumiany kolor zdejmij je z patelni.
 
Złóż burgera: dolną bułkę posmaruj majonezem chipotle lub zwykłym, połóż liść sałaty, zgrillowaną cebulę, wołowinę i górną bułkę. Gotowe! Po przekrojeniu burgera ser powinien wypłynąć ze środka :)


 
Opis stopni wysmażenia mięsa wołowego
Pamiętaj, że mięso dochodzi jeszcze po zdjęciu z grilla i należy je zdjąć z ognia, kiedy termometr wskazuje 5°C poniżej pożądanego przez Ciebie poziomu wysmażenia. 

BLUE: 46°C-49°C 
Tylko dla smakoszy! Mięso mocno krwiste, jedynie lekko muśnięte ogniem z każdej strony, surowe i chłodne w środku, zapewnia najwyraźniejsze i według znawców najlepsze doznania smakowe. 

RARE: 50°C-53°C 
Mięso krwiste, słabo wysmażone, ciemnoczerwone i letnie w środku, pozwala doskonale docenić jakość i smak wołowiny. 

MEDIUM RARE: 54°C-58°C 
Mięso średnio krwiste, delikatnie brunatne na zewnątrz, ale jaskrawo czerwone i już ciepłe w środku. Tak polecamy my! 

MEDIUM: 60°C-64°C 
Mięso średnio wysmażone, różowe i ciepłe w środku. Choć już nie krwiste, to wciąż jędrne i głębokie w smaku. 

MEDIUM WELL: 64°C-68°C 
Mięso średnio wysmażone, jasnobrązowe w środku, pod dotknięciem delikatnie twardawe i elastyczne. 

WELL DONE: 70°C-> 
Mięso dobrze wysmażone, brunatne w środku, przypalone z zewnątrz. Taki stopień wysmażenia często potocznie nazywany jest "podeszwą".